Ciekawostki o słońcu

Ciekawostki o słońcu

Ciekawostki o słońcu, które każdy z nas powinien wiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Słońce – w powszechnej świadomości najbliższa nam gwiazda, centrum naszego układu, wokół którego krążą planety. Oddalone o 149 600 000 km od Ziemi, doskonałe źródło życia i energii na Ziemi. W plastycznej wyobraźni najmłodszych ogromne żółte koło, z którego na wszystkie strony odchodzą cienkie promienie. Czym jednak jest Słońce, jaka jest jego rola? Oto kilka ciekawostek na temat słońca, o których mogliśmy jeszcze nie słyszeć.

Daje energię, światło i ciepło, czyli ciekawostki na temat słońca

Czym jest słońce? Jaki ma skład? Nasza najbliższa gwiazda to głównie gorąca plazma, utrzymywana przez naturalną grawitację, formująca niemal idealną kulę. W trzech czwartych składa się z wodoru. Poza tym pierwiastkiem, Słońce tworzy głównie hel, a także tlen, węgiel, neon i żelazo. Gdyby zważyć cały nasz układ planetarny, Słońce stanowiłoby blisko 99,9 % całej jego masy. Na tle innych gwiazd w kosmosie stanowi jednak, pod względem objętości, dość przeciętnego przedstawiciela swojego gatunku. Pod względem klasyfikacji określa się je mianem „żółtego karła”.

Jaka jest temperatura na słońcu? Temperatura w najgorętszym miejscu, czyli jądrze, wynosi około 15 milionów stopni Celcjusza. W miejscu najchłodniejszym, około 6000 stopni Celcjusza. Nasza najbliższa gwiazda ma około 4,5 miliarda lat. Nie dożyło zatem jeszcze połowy swojego istnienia. Antycypuje się, że przed nim jeszcze 6,3 miliarda lat. Do tego czasu będziemy musieli znaleźć jakiś skrawek kosmosu, w którym da się funkcjonować. Dlatego też świat nauki przywiązuje tak ogromną uwagę do miejsc we wszechświecie, które mogą przypominać nasz układ planetarny. Poszukiwania trwają, choć mamy jeszcze trochę czasu. Światło ze Słońca na Ziemię dociera w około 8 minut. Nazwa naszej najbliżej gwiazdy pochodzi od prasłowiańskiego słowa o bardzo podobnym brzmieniu. Dlatego też „słońce” w języku rosyjskim brzmi prawie tak samo jak w naszym.

Ciekawostki o słońcu

Słońce jest źródłem energii, niezbędnym do życia wszelkich organizmów na Ziemi. Gdyby zniknęło, nie tylko stracilibyśmy nasz tor w układzie słonecznym, ale również główne źródło światła i ciepła.  Nasza najbliższa gwiazda to innymi słowy życiodajna siła, która dba o fotosyntezę roślin, ale także dla nas stanowi źródło witaminy D. Ale to tylko niektóre z licznych elementów stanowiących skomplikowany łańcuch zależności pomiędzy nami, a żółtym karłem. Innymi słowy, bez słońca byśmy nie istnieli.

Od wielu setek lat człowiek zdaje sobie sprawę z potęgi naszej gwiazdy, ale dopiero w obecnej epoce może ją wykorzystać naprawdę efektywnie. Słońce jest bowiem doskonałym, nieskończonym źródłem energii, którą można przetworzyć na energię elektryczną. Patent doskonalony jest od kilku dekad. Znane nam od dawna panele solarne obdarowywały jedynie ciepłem, a przykładowo bateryjki w kalkulatorach potrafiły przerobić tylko tyle energii, by starczyła ona do pracy małego urządzenia. Przez lata chciano efektywnie wykorzystać promieniowanie słoneczne do produkcji energii, jednak jest to w pełni możliwe dopiero teraz dzięki panelom fotowoltaicznym.

Przeczytaj też: Jak na przestrzeni lat wykorzystywano promienie słoneczne?

Instalacja fotowoltaiczna działa dość prosto. Umiejscowione na dachu, lub wolnej części działki, ogniwa krzemowe, występujące w formie wielkich płyt, wyłapują światło słoneczne oraz pochodzącą z niego energię i przekazują do inwertera. Ten przekształca ową energię ze słońca w energię elektryczną i przekazuje do domowej (lub firmowej) instalacji, a ta dystrybuuje ją wprost do gniazdek. W efekcie czego dostajemy standardowy prąd. Dodatkowo całkowicie za darmo i w pełni ekologicznie, bo taka instalacja nie działa negatywnie na środowisko.

Przeczytaj też: Statystyki na temat energii odnawialnej w Polsce

Kilka ciekawostek o Słońcu

Słońce to gwiazda, wokół której przez lata tworzyło się wiele nieprawdziwych stereotypów, teorii ale też nasza wiedza na temat słońca się znacząco zwiększyła. Poniżej przedstawiamy szereg informacji o słońcu. Dowiedz się czym są meteory, ile energii elektrycznej produkuje słońce, kiedy będzie najbliższe zaćmienie słońca w Polsce, a kiedy najbliższe w ogóle, ile czasu potrzebuje Pluton na okrążenie słońca. To wszystko i więcej ciekawostek o słońcu poniżej:

Słońce nie stoi w miejscu. Podobnie jak planety naszego układu poruszają się podług torów, którego nasza najbliższa gwiazda stanowi centrum, tak słońce porusza się wedle środka Drogi Mlecznej.

– Jeszcze w XIX funkcjonowała teoria mówiąca o tym, że lecące na Ziemię meteory to skrawki spalonego Słońca, które działa niczym wielki piec i czasem wydmuchuje z siebie rozżarzone cząsteczki.

– Ledwie w przeciągu jednej doby i tylko na jeden metr kwadratowy dociera aż 164 Wat energii. Gdyby można było ją przechwycić i zmagazynować energię padającą na wszystkie metry kwadratowe Ziemi, choćby w przeciągu jednej sekundy, mielibyśmy zapasy energii na milion lat!

– Zaćmienia Słońca, w perspektywy pojedynczych punktów geograficznych, zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak już starożytni kapłani egipscy potrafili wyliczyć to zjawisko z taką perfekcją, że wykorzystywali swą wiedzę do szantażowania prostych ludzi. „A teraz zabierzemy wam słońce”.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca, dostępne w Polsce, będzie widoczne 7 października 2135 roku. Musimy zatem trochę poczekać. Gorzej, jeśli tamtego dnia będzie pochmurna pogoda. Gdyby ktoś jednak uważał, że nie dotrwa do tego momentu w historii, może udać się do Ameryki Południowej w przyszłym roku. 14 grudnia 2020 będzie tam widoczne całkowite zaćmienie Słońca.

– Gdyby Superman naprawdę doleciał na księżyc, nie mógłby ponownie zatknąć przewróconej amerykańskiej flagi w pełni jej kolorów. Sztandary bowiem wyblakły od słonecznego światła i teraz są białe.

Pluton (który jak wiadomo nie jest już uznawany za planetę) potrzebuje 248 lat ziemskich na pełne okrążenie Słońca.

Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.

Zobacz:

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

[contact-form-7 id="5128" title="Formularz_Blog"]