Czyste powietrze – jak każdy z nas może o nie zadbać?

Czyste powietrze – jak każdy z nas może o nie zadbać?

Czy kondycja środowiska naturalnego to temat, na który powinniśmy machnąć ręką i całkowicie pozostawić go władzom? Czy może istnieją jednak sposoby na to, byśmy sami mogli zadbać o stan naszej planety? Co zrobić, żeby otaczało nas czyste powietrze? Czy mamy wpływ na czystość powietrza, którym oddychamy? Jak najbardziej mamy. Istnieje kilka pomysłów na to, jak w życiu codziennym możemy zmienić niekorzystne trendy. I nawet jeśli nie jesteśmy gotowi na pełną rewolucję, jesteśmy w stanie choć częściowo wpłynąć na otaczający nasz świat.

Świeże powietrze w mieście? Wybierz rower zamiast samochodu!

Samochód, w naszych czasach, stał się całkowicie przezroczystym standardem. Ludzie tak bardzo przywykli do tego środka komunikacji, że zupełnie przestali zastanawiać się nad zasadnością tego narzędzia. Nie warto nawet wspominać o sytuacjach, gdy właścicielom aut zwyczajnie nie chce się jeździć do pracy transportem zbiorowym, mimo iż często mają pod nosem perfekcyjne połączenia. To bardziej kwestia kultury osobistej i praktycznego myślenia. Wszak, jeśli nie mamy zagwarantowanego miejsca parkingowego, poszukiwanie wolnej przestrzeni czasem zabiera 30 minut i naraża na sporą utratę czasu oraz nerwów.

Ideałem byłoby zastąpienie tego środka transportu rowerem. Będzie to miało wpływ również na nasze zdrowie i jakość powietrza, którym oddychamy. Oczywiście na dwóch kółkach nie wszędzie i nie w każdym stroju da się dojechać, ale jeśli tylko możemy, a pogoda nie jest specjalnie jesienna, czy też zimowa, rozważmy tę opcję. Można mieszać dojazdy autem z dojazdami rowerowymi i korzystaniem z komunikacji zbiorowej. A jeśli naprawdę już nie jesteśmy w stanie zrezygnować z samochodu, przynajmniej próbujmy umawiać się ze znajomymi z pracy i rotować pojazdami lub zrzucać się na paliwo. Nie woźmy pustej przestrzeni, gdyż jest to mało praktyczne i w ogóle nieekologiczne.

Segregacja odpadów szansą na zdrowe powietrze

Częstokroć nie zastanawiamy się nad tym, ile zużywamy plastiku każdego dnia. Nie mówiąc już o innych śmieciach, które nie zawsze segregujemy. Czy ma to jednak cokolwiek wspólnego ze świeżym powietrzem? Wszystko, co robimy na co dzień ma wpływ na to, co zdarzy się za jakiś czas. Jesteśmy sumą naszych decyzji z przeszłości. Dziś możemy bez większych problemów ograniczyć ilość produkowanych przez nas śmieci, a już na pewno nie pozbywać się ich „przez komin”, co bardzo mocno zanieczyszcza powietrze.

czyste powietrze

Właściciele domków jednorodzinnych dobrze znają sąsiadów, którzy palą czym popadnie. Jest to myślenie krótkowzroczne, gdyż chwilowa oszczędność na dłuższą metę jest nieopłacalna. Wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, zabierając czyste powietrze. Jak możemy temu zaradzić? Jeśli zależy nam na czystym powietrzu zadbajmy o to, aby:

  • Już na etapie zakupów starać się o produkty w bardziej ekologicznych opakowaniach,
  • Segregować odpady,
  • Nie pozbywać się sztucznych tworzyw spalając je.

Przeczytaj również: Jak skutecznie obniżyć koszty utrzymania domu?

Racjonalne zużywanie prądu i wody – ulga dla powietrza

Czystsze powietrze to również bardziej racjonalne wykorzystywanie dostępnych zasobów. Niektórzy z nas nie zastanawiają się nad zużywaniem surowców naturalnych w kontekście kondycji środowiska naturalnego. Gdyby naprawdę wtłoczyć małym dzieciom do głowy, że gdy nie gaszą światła, to ginie przysłowiowa foczka na biegunie, prawdopodobnie następne pokolenia miałyby większą świadomość ekologiczną. Nikt tu nie zachęca do siedzenia po ciemku, ale z pewnością możemy postępować bardziej racjonalnie i oszczędnie. Jak? Na przykład:

  • Zakręćmy wodę, która leje się bez sensu.
  • Nie bierzmy codziennie kąpieli z wanną pełną wody.
  • Gaśmy światło w pokoju, w którym nikt nie przebywa.
  • Róbmy pranie tylko wtedy, gdy bęben pralki jest pełny.
  • Nie korzystajmy ze zmywarki, gdy ta jest wypełniona tylko do połowy.

Własna elektrownia słoneczna?

Jeszcze nie tak dawne marzenia o pełnej niezależności energetycznej dziś można zrealizować w bardzo realny sposób. Specjalna instalacja oparta o ogniwa fotowoltaiczne, które najczęściej umieszczane są na dachu, jest w stanie zagwarantować domkowi jednorodzinnemu prąd w na tyle komfortowych ilościach, że można całkowicie uniezależnić się od tradycyjnych dostawców energii elektrycznej. Nowoczesne konstrukcje budowane są dziś tak optymalnie, że bardzo szybko zaczynają przynosić nam zyski. Co ciekawe, coraz więcej firm zaczyna szukać alternatywnych źródeł energii nie tylko przez to, że prąd pozyskiwany dzięki nim jest znacznie tańszy, ale również dlatego, że zarządzający nimi są coraz bardziej świadomi tego, jak sami mogą zadbać o lepszą przyszłość planety, którą zamieszkujemy.

Przeczytaj również: Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Co roku w okresie jesienno-zimowym robi się coraz głośniej o smogu, którego konsekwencje zdrowotne mogą być zatrważające. Obecne w nim pyły, dwutlenek węgla mają negatywny wpływ na osoby względnie zdrowe, a co dopiero na te, które cierpią na problemy związane z drogami oddechowymi (np.  astmę, infekcje górnych dróg oddechowych). Montaż instalacji fotowoltaicznej we własnym zakresie nie tylko jest korzyścią z perspektywy pozyskania energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, ale także ma wpływ na czyste powietrze. Powietrze, którym oddychamy. Zapoznaj się z naszą ofertą, kalkulatorem cen prądu, który pomoże wyliczyć optymalną dla twoich potrzeb wielkość instalacji. Dowiedz się więcej, wypełnij formularz na stronie głównej.

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

[contact-form-7 id="5128" title="Formularz_Blog"]