Mikrofalownik vs. falownik centralny: przewagi, wady i zalety

Mikrofalownik vs. falownik centralny: przewagi, wady i zalety

Mikroinwerter, czy inwerter centralny lub stringowy? Co najlepiej wybrać dla instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu? Co bardziej się opłaca? Za co zapłacisz więcej na początku, a co będzie dawać szybszy zwrot z inwestycji w OZE? Przeczytaj i przekonaj się, co lepiej sprawdzi się w Twojej przydomowej instalacji: mikrofalowniki, czy falownik centralny lub stringowy.

Po co inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Inwerter ma bardzo duże znaczenie w Twojej instalacji PV. Jest tak naprawdę jej centrum i sercem. To właśnie falowniki odpowiadają za przetwarzanie energii ze słońca, pozyskanej przez moduły fotowoltaiczne, w niezbędny w każdym domu, dobrze znany nam prąd zmienny o napięciu 230V. 

Oferta falowników jest bardzo szeroka, więc możesz dopasować odpowiednią technologię do Twoich potrzeb i specyfiki Twojej nieruchomości. W pierwszej kolejności musisz jednak odpowiedzieć sobie na proste pytanie:

Mikrofalowniki, czy falownik stringowy lub centralny?

Kluczem do poznania świata OZE i fotowoltaiki jest ciągła edukacja, research i czytanie blogów, choćby takich jak ten. Aby ułatwić Ci zrozumienie, czym różni się mikrofalownik od falownika centralnego, przygotowaliśmy kilka najpopularniejszych pytań na początek:

  • Co lepiej sprawdzi się na zacienionym lub/i skomplikowanym dachu?
  • Co jest droższe w zakupie?
  • Która instalacja fotowoltaiczna jest bardziej wydajna: ta oparta na falowniku centralnym, czy mikrofalownikach?
  • Co jest bardziej opłacalne w długiej perspektywie czasu?
  • Co wybrać do małej, przydomowej instalacji fotowoltaicznej o mocy kilku kilowatów?
  • Którą instalację łatwiej rozbudować o kolejne moduły fotowoltaiczne?

Na wszystkie te pytania i wątpliwości odpowiedź jest jedna: mikrofalowniki. Tego typu urządzenia łączą maksymalnie 4 panele w grupę i kontrolują ich pracę niezależnie od pozostałych. Prąd stały przetwarzany jest w prąd zmienny w każdej grupie osobno, bez wpływu na inne.

Dlaczego mikrofalownik jest lepszy od falowników szeregowych lub centralnych?

  • Rentowność: inwertery szeregowe lub centralne mogą sprawdzić się przy naprawdę dużych instalacjach lub farmach fotowoltaicznych z setkami czy tysiącami modułów – jednak w małej, przydomowej instalacji zdecydowanie lepiej wybrać mikrofalowniki.
  • Wydajność: w przypadku mikroinwerterów każdy moduł działa niezależnie, przez co w razie awarii jednego z nich reszta instalacji działa na pełnych obrotach. W przypadku falownika centralnego wszystkie moduły obniżają wydajność do poziomu najsłabszego modułu w instalacji (np. tego, który jest uszkodzony, przybrudzony lub zacieniony).
  • Skomplikowany dach to nie problem: bryła dachu o skomplikowanym kształcie w wielu przypadkach uniemożliwia montaż instalacji PV opartej na falowniku centralnym. Wtedy do gry wchodzą mikrofalowniki, które minimalizują straty, a nawet zapewniają do 15% lepszą wydajność fotowoltaiki w skali roku.
  • Więcej modułów? Nie ma sprawy: w instalacji PV z mikrofalownikami dodanie kolejnych modułów jest bardzo łatwe i nie wymaga tak wysokiego nakładu kosztów, jak w przypadku instalacji z falownikiem centralnym, gdzie trzeba wymienić całe “serce” systemu.
  • Bezpieczeństwo: napięcie w obrębie instalacji nie przekracza 60V, zaś w opcji z falownikiem centralnym lub stringowym dochodzi nawet do 1000V. Mniejsze napięcie? Większe bezpieczeństwo.
  • Dłuższa gwarancja producenta: mikroinwertery mają dłuższą gwarancję producenta na swoje efektywne działanie – nawet 20 lat. Standardowa gwarancja na falowniki centralne to okres od 5 do 10 lat. Przypadek? Do tego w takim systemie, opartym na mikrofalownikach, starzenie się poszczególnych modułów z upływem lat ma o wiele mniejszy wpływ na wydajność całej instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna z mikrofalownikami, czy z falownikiem centralnym?

Odpowiedź jest prosta: jeśli chodzi o małe, przydomowe instalacje fotowoltaiczne, lepiej sprawdzają się mikrofalowniki. W dużych farmach i firmach (np. produkcyjnych), które potrzebują naprawdę dużo mocy, można postawić na inwertery centralne.

W obu przypadkach wiemy, jak projektować i montować takie instalacje, więc jesteś w dobrym miejscu i o właściwej porze. Dlatego napisz do nas i porozmawiajmy o tym, co będzie najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla Twojego domu. Oszczędzaj na prądzie już teraz!

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Masz pytania?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

[contact-form-7 id="5128" title="Formularz_Blog"]